Jak vybrat LED žárovku do bytu

ledky.net logo

Vybíráte LED žárovku do bytu a nevíte na jaké parametry a vlastnosti se zaměřit? V tomto článku vám poradíme, na co při výběru LED žárovky dbát.

Pokud vám nebudou u nás zakoupené LED žárovky vyhovovat, lze je nepoškozené vrátit nebo vyměnit za jiný model.

Výkon

Zatímco u klasických žárovek se orientujeme pomocí výkonu udávaného ve watech, LED žárovky je potřeba vybírat podle světelného toku, udávaného v Lumenech (lm). Je to proto, že spotřeba LED žárovek je o cca 80–90 % nižší než u klasických žárovek.

Čím více lumenů, tím větší svítivost.

Barva světla

LED žárovku můžete vybrat v různých odstínech. Barva světla se udává v kelvinech – čím je číslo nižší, tím teplejší odstín a naopak.

Teplá bílá (2 800 – 3 300 kelvinů): nažloutlý až naoranžovělý odstín

Denní bílá (5 000 – 6 000 kelvinů): odpovídá barvě denního světla

Studená bílá (7 000 – 8 000 kelvinů): může mít až mírně namodralý odstín

Jakou barvu světla použít?

Záleží na tom, který odstín je Vám příjemnější. Obecně ale platí, že teplá bílá se hodí spíše do ložnice či obývacího pokoje, neboť navozuje pocit pohody. Studenější odstíny se naopak hodí do předsíně, koupelny, na toaletu, do kuchyně a do pracoven.

LED ŽÁROVKY 12V

Jedná se především o bodové žárovky či modely drobných žárovek. U těchto LED žárovek je nutné dokoupit odpovídající napájecí zdroj. Doporučujeme používat zdroje pro LED. Bodové LED žárovky 12V se nejčastěji používají v místech, kde je z bezpečnostních hledisek nutné použít žárovky s nižším napětím, například některé části koupelen.

LED žárovky 12 V jsou alternativou za klasické 12V halogenové žárovky.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka g4 12V.
LED žárovkag4 12V
LED žárovka E27 230V.
LED žárovka MR16 12V   
LED žárovka gu10 230V
   LED žárovka g4 stmívatelná

LED ŽÁROVKY 230V

230V LED žárovky se nejčastěji používají jako náhrada klasických žárovek a bodovek s napětím 230V. Tyto žárovky můžete bez problémů pouze vyměnit za klasické žárovky, není nutné dokupovat žádné další komponenty.

LED žárovky 230V jsou alternativou pro klasické žárovky na 230V.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka E14
 LED žárovka gu10 230V
LED žárovka E27 230 V
  LED žárovka E27 230V  
LED žárovka GU10 EL3W
LED žárovka E14 230V       

ROZDÍL MEZI LED ŽÁROVKAMI 12V A 230V

Základní rozdíl mezi těmito žárovkami je ten, že u 12V žárovek je nutné použít pro správné fungování napájecí zdroj. Doporučujme používat zdroje určené pro LED. U jiných zdrojů může hrozit poškození LED žárovek.

Patice a závity žárovek

Názvy patice a závit jsou často zaměňovanými pojmy. Rozdíl se skrývá v typu umístění do svítidla. Patice se zasunuje, kdežto závit se šroubuje. Oba výrazy označují spodní stříbrnou část žárovek. Závit/patice se musí vždy shodovat s Vaším osvětlením. Informaci o typu patice/závitu naleznete na obalu žárovky. Vzhledem k časté záměně pojmů, budeme pro účely tohoto článku užívat pojem patice, přestože víme, že je to nepřesné označení.

ZÁVIT E14

Závit E14 je označením klasického malého závitu o průměru 14 mm. Tento závit je menší oproti závitu E27, vizuálně se jeví jako užší a také LED žárovky E14 jsou menší. Hovorově se patici říká „miňonka“ nebo „malý Edisonův závit“. Žárovky s tímto závitem mají menší příkon (25 W nebo 40 W).


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka E14 3W svíčka
LED žárovka E14 5W
LED žárovka E14 filament 4w
 LED žárovka E14 4W  
LED žárovka E14 5W
 LED žárovka E14 5W

ZÁVIT E27

Nejpoužívanější závitem je závit E27 – klasický velký závit o průměru 27 mm. LED žárovka E27 se vyskytuje u všech typů žárovek – klasických, úsporných, halogenových, s LED diodami. Písmeno “E” je odvozeno od příjmení známého amerického vynálezce žárovky –  Edisona.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka E27 6W
LED žárovka E27 6W
 LED žárovka E27 12W
 LED žárovka E27 12W 
ED žárovka E27 15W
LED žárovka E27 15W

PATICE G4

G4 je nástrčná patice, která se do svítidla pouze zasunuje. Vyskytuje se u LED žárovek na napětí 12V (bodovky), proto se také někdy značí jako LED žárovky g4 12V. Úsporné LED žárovky g4 jsou náhradou pro halogenové žárovky 15 – 30 W.  Číslo 4 udává vzdálenost kolíků – 4 mm.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky

LED žárovka G4 2W
LED žárovka g4 2W
 LED žárovka E27 3W
 LED žárovka g4 2W 360°     

PATICE GU10

LED žárovky GU10 jsou bodovky s klasickým napětím 230V. Písmeno “G” je odvozeno z anglického slova “globular”, písmeno “U” značí tvar žárovky a číslo “10” vzdálenost kolíků 10mm. Některé typy LED žárovek s paticí gu10 jsou stmívatelné.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka GU10 5W
LED žárovka gu10 5W  
   LED žárovka gu10 3,5W
ED žárovka GU10 7W
LED žárovka gu10 7W

PATICE R7S

LED žárovky r7s jsou lineární dvoupaticové žárovky na napětí 230V. Využívají se jako náhrada halogenových žárovek. Žárovky s paticí r7s velmi často nahrazují žárovky v reflektorech nebo designových svítidlech.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka R7S 6W
LED žárovka r7s 6W   
LED žárovka MR16 EL 3W
LED žárovka r7s 10W
LED žárovka r7s 10W
 LED žárovka r7s 14W

PATICE MR16

Patice MR16, také označována jako GU5,3, se vyskytuje u bodovek na napětí 12V. MR je zkratka z anglického sousloví “multifaceted reflector”. Žárovky s paticí MR16 jsou vhodné do prostor, kde je možný kontakt s vodou, např. do sprchových koutů.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka MR16 EL 3W
LED žárovka MR16 3W   
LED žárovka MR16 6W   
LED žárovka MR16 7W           

Pokud si nejste jistí, podívejte se na Vaši současnou žárovku, měl by tam tento údaj být uvedený.

Rozptyl světla (úhel svitu)

Čím větší úhel, tím větší plochu žárovkou osvětlíte. Například žárovka s úlem 45° je výrazně směrová a osvětlí konkrétní místo (vhodné např. do lampiček nebo svěšených lustrů nad stolem). Pro osvětlení větší plochy by se hodila např. žárovka s úhlem svitu 120°. Do svítidel, která vyžadují světlo ve všech stranách, je vhodné dát LED žárovku s větším úhlem svitu.

Shrnutí – na co si při výběru LED žárovky dát pozor:

Správná teplota světla – příliš teplý odstín namáhá oči a snižuje koncentraci. Nehodí se tedy do kanceláří a prostor, kde je potřeba navodit pocit denního světla.

Rozměry žárovky – LED žárovka může mít větší rozměr než původní žárovka. Je vhodné si proměřit prostor ve svítidlu a dle něj zvolit LED žárovku.

Napájení – většina LED žárovek je určena k napájení na 230V, existují ale i LED žárovky na 12V, proto buďte při výběru pečliví. Pokud měníte 12V halogenové žárovky za LED žárovky, je nutné většinou vyměnit i napájecí zdroj.

V případě, že vám nebudou u nás zakoupená barva světla nebo světelný tok žárovky vyhovovat, lze žárovky vrátit nebo vyměnit za jiný model.

About LEDKY.NET

O osvětlení se zajímám profesně 6 let. LED technologie se během této doby zlepšila v každém svém aspektu. Máme možnost používat příjemné světlo pro každou příležitost.